Skip to main content

Návod pro řidiče Uber: Jak získat žlutou kartu a zkoušku z místopisu?

Koncem dubna podepsal Uber tzv. memorandum (neoficiální dohodu) s Vládou České republiky. Po splnění podmínek z tohoto memoranda by Vláda neměla již dále spekulovat, zda je či není Uber provozován v ČR nelegálně. V memorandu se Uber zavazuje, že všichni jeho řidiči splní do 18.5. 2018 následující 3 povinnosti:

  1. Vlastnictví průkazu řidiče taxislužby (tzv. žlutá karta)
  2. Absolvování zkoušky z místopisu
  3. Registrace automobilu v evidenci vozidel taxislužby

V tomto návodu vám poradíme, jak se s těmito povinnostmi vypořádat a zůstat i nadále aktivním řidičem Uber.

1. Jak získat žlutou kartu (průkaz řidiče taxislužby)

Žádost je nutné podat na místním magistrátu/úřadě dle vašeho trvalého bydliště. Poplatek je 500,- Kč a doba vyřízení je maximálně 30 dní.

Průkaz řidiče taxislužby (tzv. žlutá karta)
Průkaz řidiče taxislužby (tzv. žlutá karta)
  • V případě, že máte trvalé bydliště v Praze, stačí když se osobně dostavíte do Centra pro řidiče Uber v Thámově 18 s průkazovou fotografií a Uber vše vyřídí za vás. Průkaz si můžete vyřídit i sami na pražském magistrátu v Jungmannově 29 (odbor dopravních agend, oddělení taxislužby), podrobný návod naleznete zde. K vyřízení žádosti je potřeba vyplnit tento formulář a uhradit poplatek ve výši 500,- Kč, který vám ovšem Uber proplatí formou bonusu.
  • Pokud nemáte trvalé bydliště v Praze a jste občanem České republiky, je nutné žádost podat na místním úřadě dle vašeho trvalého bydliště. Postup je stejný jako na pražském magistrátu výše.
  • Pokud jste cizinec, je možné žádost opět vyřídit na pražském magistrátu, ale navíc budete potřebovat výpis z evidence Rejstříku trestů ČR a příslušného státu ne starší 3 měsíců a v českém jazyce. S žádostí vám také rádi poradí v Centru pro řidiče Uber.

2. Jak absolvovat zkoušku z místopisu

Pro absolvování zkoušky je nutné fyzicky vlastnit žlutou kartu (viz. výše), bez ní vás k testu nepustí. Přihlásit se ke zkoušce můžete online na této stránce. Bohužel všechny termíny v červnu jsou plné a nejbližší volný je v tuto chvíli až v srpnu 2018, proto doporučujeme přihlásit se ke zkoušce co nejdříve a žlutou kartu vyřídit v mezidobí.

Zkouška se koná na pražském magistrátu (Magistrát hl.m. Prahy, odbor dopravních agend, Jungmannova 29 , 110 00 Praha 1 , 1.patro, místnost 101a) a je zdarma. Pro absolvování je nutné minimálně 80% správných odpovědí (tj. alespoň 48 ze 60 otázek správně). Pokud u zkoušky neuspějete, je možné ji opakovat nejdříve za 30 dní.

Ukázka ze zkoušky z místopisu online
Ukázka ze zkoušky z místopisu online

Zkouška se skládá z celkem 60 otázek (30 místopis, 30 právní předpisy) a doporučujeme se na ni připravit online „nanečisto“ na této stránce. Z pohodlí domova si tak můžete vyzkoušet, zda byste zkouškou prošli či nikoliv. Online test obsahuje všech dostupných 700 otázek.

3. Jak zaregistrovat automobil do evidence vozidel taxislužby

Poslední z podmínek je registrace vašeho automobilu do evidence vozidel taxislužby. Tento krok je poměrně snadný a je možné jej vyřídit na počkání opět na pražském magistrátu. Poplatek je 50,- Kč a je nutné vyplnit tento formulář.

Nejsme si však jistí, zda je toto možné pokud máte vozidlo na tzv. operativní leasing a spíše se obáváme, že nikoliv.

Hodně štěstí! Budeme rádi za jakékoliv dotazy, či zkušenosti, pokud ste již některý z těchto kroků absolvovali.

Kam dále?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *