Skip to main content

Návod pro řidiče Uber: Jak získat žlutou kartu a zkoušku z místopisu?

Koncem dubna podepsal Uber tzv. memorandum (neoficiální dohodu) s Vládou České republiky. Po splnění podmínek z tohoto memoranda by Vláda neměla již dále spekulovat, zda je či není Uber provozován v ČR nelegálně. V memorandu se Uber zavazuje, že všichni jeho řidiči splní do 18.5. 2018 následující 3 povinnosti:

  1. Vlastnictví průkazu řidiče taxislužby (tzv. žlutá karta)
  2. Absolvování zkoušky z místopisu
  3. Registrace automobilu v evidenci vozidel taxislužby

V tomto návodu vám poradíme, jak se s těmito povinnostmi vypořádat a zůstat i nadále aktivním řidičem Uber.

1. Jak získat žlutou kartu (průkaz řidiče taxislužby)

Žádost je nutné podat na místním magistrátu/úřadě dle vašeho trvalého bydliště. Poplatek je 500,- Kč a doba vyřízení je maximálně 30 dní.

Průkaz řidiče taxislužby (tzv. žlutá karta)
Průkaz řidiče taxislužby (tzv. žlutá karta)
  • V případě, že máte trvalé bydliště v Praze, stačí když se osobně dostavíte do Centra pro řidiče Uber v Thámově 18 s průkazovou fotografií a Uber vše vyřídí za vás. Průkaz si můžete vyřídit i sami na pražském magistrátu v Jungmannově 29 (odbor dopravních agend, oddělení taxislužby), podrobný návod naleznete zde. K vyřízení žádosti je potřeba vyplnit tento formulář a uhradit poplatek ve výši 500,- Kč, který vám ovšem Uber proplatí formou bonusu.
  • Pokud nemáte trvalé bydliště v Praze a jste občanem České republiky, je nutné žádost podat na místním úřadě dle vašeho trvalého bydliště. Postup je stejný jako na pražském magistrátu výše.
  • Pokud jste cizinec, je možné žádost opět vyřídit na pražském magistrátu, ale navíc budete potřebovat výpis z evidence Rejstříku trestů ČR a příslušného státu ne starší 3 měsíců a v českém jazyce. S žádostí vám také rádi poradí v Centru pro řidiče Uber.

2. Jak absolvovat zkoušku z místopisu

Pro absolvování zkoušky je nutné fyzicky vlastnit žlutou kartu (viz. výše), bez ní vás k testu nepustí. Přihlásit se ke zkoušce můžete online na této stránce. Bohužel všechny termíny v červnu jsou plné a nejbližší volný je v tuto chvíli až v srpnu 2018, proto doporučujeme přihlásit se ke zkoušce co nejdříve a žlutou kartu vyřídit v mezidobí.

Zkouška se koná na pražském magistrátu (Magistrát hl.m. Prahy, odbor dopravních agend, Jungmannova 29 , 110 00 Praha 1 , 1.patro, místnost 101a) a je zdarma. Pro absolvování je nutné minimálně 80% správných odpovědí (tj. alespoň 48 ze 60 otázek správně). Pokud u zkoušky neuspějete, je možné ji opakovat nejdříve za 30 dní.

Ukázka ze zkoušky z místopisu online
Ukázka ze zkoušky z místopisu online

Zkouška se skládá z celkem 60 otázek (30 místopis, 30 právní předpisy) a doporučujeme se na ni připravit online „nanečisto“ na této stránce. Z pohodlí domova si tak můžete vyzkoušet, zda byste zkouškou prošli či nikoliv. Online test obsahuje všech dostupných 700 otázek.

3. Jak zaregistrovat automobil do evidence vozidel taxislužby

Poslední z podmínek je registrace vašeho automobilu do evidence vozidel taxislužby. Tento krok je poměrně snadný a je možné jej vyřídit na počkání opět na pražském magistrátu. Poplatek je 50,- Kč a je nutné vyplnit tento formulář.

Nejsme si však jistí, zda je toto možné pokud máte vozidlo na tzv. operativní leasing a spíše se obáváme, že nikoliv.

Hodně štěstí! Budeme rádi za jakékoliv dotazy, či zkušenosti, pokud ste již některý z těchto kroků absolvovali.

Kam dále?

Komentářů: 2

  1. Co když sem byl ve výkonu trestu a byl jsem
    propuštění na půlku trestu, a mám teď podmínku. Děkuji za odpověď.

  2. Musí být automobil registrován do evidence vozidel taxislužby právě na Pražském magistrátu nebo stačí na odboru dopravy příslušného úřadu bydliště? Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *