Skip to main content
Uber v San Franciscu spouští samořídící vozy

[AKTUALIZOVÁNO] Uber v San Franciscu spouští samořídící vozy

Zdálo by se, že samořídící vozy již nejsou tolik otázkou budoucnosti, jako spíše současnosti. Uber totiž po několika měsíčním testováním v ostrém provozu v Pittsburghu, oficiálně spouští samořídící vozidla v San Franciscu.

Pokud si tedy v San Franciscu objednáte UberX (obdoba našeho UberPOP v Čechách), můžete se vám klidně stát, že pro vás přijede samořídící Volvo XC 90. Cena je samozřejmě stejná jako u jízdy UberX s běžným vozem. Podívejte se na video k novince níže, kde je vidět celý proces jízdy.

Je však důležité zdůraznit, že ačkoliv vozidlo je autonomní, je stále za volantem přítomen řidič, který může v případě potřeby zasáhnout do řízení (a často se tak děje).

Krátce po spuštění služby se však objevili první problémy. Několik svědků se ozvalo, potom co je samořídící vůz ohrozil v provozu a jeho průjezd na červenou se dokonce prokazatelně podařilo zaznamenat na palubní kameru vozu za ním, vše je vidět na videu níže. Zpětně se ale ukázalo, že v daný okamžik vůz ovládal řidič, který prostě jen šlápl na plyn a projel křižovatku.

Do toho se navíc přidal kalifornský úřad pro motorová vozidla (Department of Motor Vehicles) a nařídil Uberu okamžitě stáhnout všechna vozidla  z provozu, protože nemají potřebná povolení. Uber se však rozhodl tento požadavek ignorovat, protože se domnívá, že stejně jako Tesla, žádné povolení nepotřebuje.

AKTUALIZACE 22.12.2016 Tak Uber bohužel neodolal tlaku ze strany místních úřadů a všechna samořídící vozidla ze San Francisca stáhnul. Bylo jich tedy jen 16, což není nikterak ohromující počet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *