Skip to main content

Uber se ani nestačil vrátit zpět do Brna a už je opět zakázán

Stolní tenis mezi Uberem a brněnskými taxikáři pokračuje i nadále. Krajský soud se opět postavil na stranu klasických taxikářů a města Brno a v novém soudním přelíčení opět vyhlásil předběžné opatření zakazující fungování Uberu v Brně.

Jedná se již o druhé předběžné opatření, první zákaz byl vyhlášen v dubnu. Podle rozhodnutí citovaného soudu se v případě Uberu jedná o klasickou taxislužbu, nikoli alternativní. Většina principů Uberu je tudíž dle jeho názoru v rozporu se zákonem. Přiklonil se tak na stranu společnosti Lido taxi a také města Brna.

Uber tak nakonec o půlnoci na 10.května 2017 pozastavil svou činnost a odvolal se k Vrchnímu soudu. Ten na konci června začal spor projednávat a předběžná opatření zrušil. Mluvčí Vrchního soudu v Olomouci tuto informaci potvrdil s informací, že na cesty se vozy Uberu mohou vrátit již v den, kdy bude doručeno rozhodnutí soudu.

Uber řidiči se však na brněnské silnice vrátit ani nestačili. Brněnský soud vyhlásil nové předběžné nařízení a Uber má znovu 15 dnů na soudní odvolání.

Uber v Brně – stav k 20.7.2017

Žalobce (tedy Lidotaxi a potažmo i město Brno) sdílí názor, že Uber vykazuje všechny znaky platné pro taxislužby, a tudíž se s ním musí jednat jako s klasickou taxislužbou. Uber údajně všechny tyto předpisy ignoruje – nemá taxametr, vůz není viditelně a čitelně označen žlutou svítilnou a nápisem TAXI.

Celkovou situaci ohledně Uberu mohla odlehčit Novela zákona o silniční dopravě, avšak poslanci návrh zákona, který nyní míří ke schválení vládě, poslanci však podmínky ještě zpřísnili. Poslanecká Sněmovna tvrdí, že se snaží vytvářet stejné a rovnocenné podmínky pro všechny a chránit tak zákazníky taxislužeb. Je však velkým zklamáním, že zákon v této podobě naprosto ingnoruje moderní technologie a vývoj. Vozidlo tak musí mít vždy taxametr a není možné využívat pouze mobilní aplikace.

Situace v Praze se však stále nemění, žádný z rozsudků nenabyl právní moci. 

 

Komentářů: 3

  1. Zdravim , jak to vypada s obnovenim auto sluzby UBER v Brne. Pripada mne to jako handrkovani ohledne Babise. Doufam ze nejsme opravdu takova bananova spolecnost jak se o nas povida.

  2. Dobrý den.
    UBER je naprosto dobra firma pro konkurencí,jedna se o tom ze prosto zakaznik plati kartoů
    a to znamina že řidič ma min´šancu but´v ohroženi,prave peníze je předmet připadeni taksistu,a není peniz-nedava smysl připadení,a to je duležite.
    Možno naivka myslit ze ede po taxsometru,vždycky taxsikař naznači cenu a noci tak to jenum po dohode.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *