Skip to main content

Uber má znovu v Brně zelenou, Vrchní soud zrušil předběžné opatření

Vrchní soud v Olomouci dnes zrušil všechna předběžná opatření, která zakazovala provoz alternativní taxislužby Uber na brněnských silnicích. Informaci oznámil náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno), který současně vyslovil přání, aby klasičtí taxikáři vůči rozhodnutí soudu neprotestovali ve formě blokády brněnských ulic. Znamená to tedy, že se Uber může do Brna vrátit, situace však vyřešena zdaleka není. 

Nejedná se totiž o první předběžné opatření a jeho první zrušení, první zákaz byl vyhlášen v dubnu 2017, poté byl zrušen. Znovu byl opět formou předběžného opatření v červenci zakázán. Jedná se tak o dlouhotrvající ping-pong mezi klasickou a alternativní taxislužbou.

Žalobce (tedy Lidotaxi a potažmo i město Brno) sdílí názor, že Uber vykazuje všechny znaky platné pro taxislužby, a tudíž se s ním musí jednat jako s klasickou taxislužbou. Uber údajně všechny tyto předpisy ignoruje – nemá taxametr a vůz není viditelně a čitelně označen svítilnou a nápisem TAXI.

Uber bude v Brně opět dostupný.

Celá situace kolem Uber a dalších forem sdílené ekonomiky je však již v počátcích řešení. Na začátku října zasedli zástupci ministerstev a pražské a brněnské samosprávy ve věci regulace sdílených ekonomik. Ministerstvo dopravy společně s vládním zmocněncem pro digitální agendu Ondřejem Malým přišlo na setkání s návrhem o uznání mobilní aplikace. Stala by tak na stejné úrovní jako v současné době taxametr. Stát však musí mít nad mobilními aplikacemi absolutní kontrolu. Situace je však dosti komplikovaná, protože spadá do rezortu ministerstva dopravy a zároveň ministerstva průmyslu a obchodu.

K situaci se vyjádřil i předseda nově ustanoveného poslaneckého klubu Pirátů. Ten vyzval ministerstvo dopravy, aby novelu zákona o silniční dopravě urychleně připravil. Dle Pirátů by měla mít všechna města České republiky možnost využívat výhody digitálních služeb. Piráti nakonec dodávají, že v případě, že návrh novely nebude připraven do konce roku, předloží ji do Poslanecké sněmovny oni sami.

A jaký je Váš názor? Fandíte Uber v Brně?

 

Komentářů: 7

  1. Jste omezení,všude ve světě to funguje,na vlastní kuzi jsem si to vyzkoušel v mnoha zemích a nikdo stim problem nema

  2. Klasický dročkáři byli a jsou šmelináři a podvodníci a veksláci. Už v 80-tých letech se měli dobře, bony, dolary a všechno možné. Uráží mě, když mám za 1 cestu zaplatit namachrovanýmu tlustýmu praseti půl splátky auta, na který já nikdy nevydělám. Samej Mercedes, Superb, BMW a Audi). Nehledě na to, že když se jim ta práce nelíbí, můžou auta prodat a jít makat na pás nebo pípat do teska, jako ostatní lidi. Pokaždé když s nimi jedu jim to neopomenu řict. Digitální technologie předem řekne kudy a za kolik se pojede, což je jediná možnost, jak nenatáhnout i člověka neznalého zdejších poměrů.
    UBERU ZDAR! a už ať to v Brně zase jezdí. jako dárek k vánocům bych to bral.

    1. jste hlupák, který podporuje digitální technologie jako nástroj pro zotročování lidstva. Jaký může mít plat ukrajinec, který jezdí za 10 Kč na kilometr? Vždyť si za tu jednu jízdu nekoupí ani svačinu.

  3. Dyť na to čekám jak na smilování, rozjedete se opět v Brně až dojde rozhodnutí? Nebo budete čekat na novelu? Absence Uber je v toto chvíli jediný důvod proč Pražákům něco závidím 😀

  4. Taxi služba ubr je jeden velký podvod který stát připravuje o daně,jak chcete kontrolovat nedostatečně označená vozidla která odváží zákazníky???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *