Skip to main content

Uber vs. Taxify: srovnání z pozice řidiče

V poslední době se nám zde množí dotazy těch z Vás, kteří uvažují, že se přidají k řidičům Uberu či Taxify. Již v minulosti jsme pro Vás připravili srovnání Uber a Taxify z pohledu cestujícího, proto jsme se dnes rozhodli zeptat pár řidičů, kteří mají zkušenosti s oběmi možnosti o jejich názor. Jelikož jejich odpovědi byly velice obdobné, zde Vám přinášíme souhrn.

Podmínky pro zařazení mezi řidiče Uber/Taxify a poplatky s tímto spojené

Každý řidič, ať už se rozhodne provozovat služby pod Uberem či Taxify, musí doložit výpis z karty řidiče, výpis z trestního rejstříku, kopii občanského a řidičského průkazu. Následně je nutné předložit doklady spojené s vozem – tedy zelenou kartu a technický průkaz.

Jediným poplatkem jsou tedy náklady spojené s vyřizováním těchto dokumentů, avšak Uber je po určitém počtu jízd proplácí zpět.

Od května 2018, kdy bylo uzavřeno memorandum mezi Uberem a Vládou ČR, Uber navíc požaduje průkaz řidiče taxislužby (tzv. žlutá karta), zkoušku z místopisu a zapsání vozidla do evidence vozidel taxislužby. Taxify tyty náležitosti zatím nevyžaduje. Více o zákonných podmínkách a daňových povinnostech nalezte v tomto článku.

Nutné parametry vozu

Jediným parametrem je nemít vůz starší 9 let. Je však nutné se zamyslet nad tím, zda auto splňuje účel, dvojmístně Ferrari tak není úplně vhodné :).

Spokojenost s aplikací pro řidiče

Aplikaci jak Uberu, tak taxify prochází pravidelným každotýdenním vývojem a pravidelnými aktualizacemi. Obě fungují na velice podobném principu, přehlednost a funkčnost je velice dobrá. Uber driver app má však po posledních aktualizacích velice přijemně vytvořenou navigaci v Driver app.

Výdělek, forma vyplácení

Po odečtení provize je výdělek vyplácen vždy jednou týdně na účet.

Benefity a bonusy za jízdy

Obě společnosti nabízejí benefity pro řidiče. Taxify zavedlo bonusy ve vytížených časech a bonusy za jízdy mimo Prahu, Uber pak garantovanou částku ve vytížené časy. Klasické „špičky“ u Uberu jsou navíc i nově v Taxify, což je příjemné.

Vytíženost, četnost objednávek

Obliba obou služeb je velice vysoká. Vždy však záleží na počtu objednávek, resp. řidičů v terénu. V současné době nabízí Uber větší množství objednávek, ale to je dáno větší rozšířeností aplikace. Taxify má však v poslední době mnohem větší progress a také akčních nabídek pro zíkazníky.

Nejvytíženější časy

Čas, kdy se opravdu nezastavíte, je pátek a sobota večer/v noci. Dalšími oblíbenými časy jsou všední dny dopoledne od 7 do 11 hodin a následně odpoledne od 16 do 22 hodin.

Zpětná vazba zákazníků

Jak Uber, tak Taxify kontrolují a reagují na hodnocení, která řidiči dali cestující. Pozor, i řidič má však po ukončení jízdy zákazníka ohodnotit, avšak to je pouze interní věc, zatímco hodnocení řidiče je veřejné a volně dostupné. V reakci na záporné hodnocení může řidič (u obou společností) jízdu odmítnout, musí však uvést důvod.

Jak se zaregistrovat jako Uber řidič

Proces registrace je poměrně komplikovaný a ne každý jej zvládne dokončit. Je také potřeba několik dokumentů z nichž některé určitě nemáte doma po ruce (výpis z rejstříku trestů, výpis z bodového hodnocení řidiče, koncesi pro přepravu osob).

REGISTRACE ŘIDIČE →

Zahájit registraci lze zdarma na stránce https://partners.uber.com/join/. Celý proces je bohužel v angličtině.

NÁVOD KROK ZA KROKEM Přečtěte si náš podrobný návod jak se zaregistrovat jako Uber řidič krok za krokem.

Komentářů: 2

  1. Jezdila jsem pro Taxify dva týdny. Poprvé mi zablokovali účet v aplikaci už za tři dny, argument byl, že příliš mnoho zákazníků zrušilo zakázku. Stává se, že si vás zákazník vybere, a hned po jedné, dvou vteřinách zakázku zruší. Důvod nemusí uvádět. Podruhé mi zablokovali účet v aplikaci hned za další tři dny, protože jsem měla příliš nízké hodnocení (4,25). Předchozí den jim však hodnocení 4,15 vůbec nevadilo a účet nezablokovali. Když vám zablokují účet, nemáte možnost si vydělat ani na palivo, které natankujete, když vyjedete. A kde jsou ostatní výdaje, jako je čištění auta a odpis?

  2. Koupite si autak za 400 000, – kč a za 5 let ho jako taxik zničite…je na odpis…máte po onech 5 letech ježdění za 16 kč ušetřených novych 400 000,- kč ?
    Ano?
    Odpis na osobni vozy je v průměru kolem 5 kč na km tak se naučte soudruzi taxikáři počitat zda ze svych penez a času nedotujete nekoho jiného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *