Skip to main content
Taxify - úvodní foto

Taxify pod tlakem. Boj se soudy i konkurencí pokračuje

Společnost Taxify nedávno dostala 4násobnou pokutu za porušení zákona o poskytování taxi služeb v Ostravě, Olomouci, Plzni a v Českých Budějovicích. Soud v Praze vydal předběžné nepravomocné rozhodnutí k exekuci společnosti ve výši až 590 tisíc korun. Návrh na exekuci podala konkurenční společnost Liftago.

Společnost Taxify se proti rozhodnutí brání a plánuje vzniklou situaci skrze soudní odvolání dovést až k nejvyššímu soudu. Dle šéfa Taxify pro oblast Česka a Slovenska, Romana Sysla, se nejedná pouze o zbytečnou zpátečku pro jeho společnost, ale také i tvrdou brzdu pokroku v oblasti svobodné přepravy v České republice.

„S dnešním rozhodnutím soudu nesouhlasíme a jsme připraveni se proti němu odvolat,“ Říká Roman Sysel v rozhovoru pro CzechCrunch.

Od vývoje softwaru k plnohodnotné taxislužbě

Na začátku vznikla společnost Taxify pouze jako vývojář mobilní aplikace, která spojovala řidiče s cestujícími a tím zajišťovala dopravu. Avšak v minulém roce společnost tvrdě narazila. Dle městských soudů v Olomouci, Č. Budějovicích, Ostravě a Plzni se jedná o plnohodnotnou taxislužbu, na kterou se automaticky vztahuje zákoník o taxislužbách v ČR.

Taxify - software

Dle zákonů musí každý řidič jakéhokoliv poskytovatele taxislužeb vlastnit řádnou platnou taxikářskou licenci, disponovat znalostmi místopisu a mít registrovanou živnost v oblasti poskytování taxislužeb. Dále musí být každé vozidlo řádně označeno náležitým označením pro taxík a vybaveno taxometrem, přičemž obsluha vozu musí být kvalifikovaná k obsluze takového zařízení.

Taxify zvyšuje požadavky

Od 1. prosince již společnost vyžaduje po svých řidičích v Ostravě, Olomouci, Č. Budějovicích a Plzni splnění všech zákonem požadovaných podmínek. I když rozhodnutí pražského soudu není pravomocné a řidiči společnosti Taxify pro Prahu nemusí splňovat náročné podmínky, firma je stejně po řidičích vyžaduje. Jedná se o předběžné opatření a způsob jak zabránit případné další pokutě.

„K dnešnímu dni již většina řidičů do svých profilů nahrála jak průkaz řidiče taxislužby, tak i živnostenské oprávnění pro silniční motorovou dopravu pro přepravu osob, tj. stejné živnostenské oprávnění, kterým mají dle zákona disponovat klasičtí taxikáři,“ Pokračuje Roman Sysel ve svém vyjádření.

Taxify proti rozhodnutí soudu v Praze podává odvolání a dále pokračuje v poskytování služeb svým zákazníkům. Firma věří, že splní všechny nutné podmínky a k exekuci 590 tisíc korun nebude žádný důvod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *