Skip to main content

Regulace sdílené ekonomiky: probíhají jednání o Uber a Airbnb

Včera konečne společně zasedli zástupci ministerstev a pražské a brněnské samosprávy ve věci regulace sdílených ekonomik. Vládní zmocněnec pro digitální agendu Ondřej Malý je pro změnu pravidel v taxislužbě, které si vyžaduje stále častější využívání mobilních aplikací tipu Uber. Čeho se návrhy na změnu týkají?

Uber

Situaci a rychlejšímu řešení tak jistě dopomohly nedávné protesty z řad pražských taxikářů, kteří protestovali právě proti službě Uber. Nakonec blokovali dopravu na pražské letiště ve snaze pohnout s primátorkou Adrianou Krnáčovou, marně.

Ministerstvo dopravy společně s Ondřejem Malým přišlo na setkání s návrhem o uznání mobilní aplikace. Stala by tak na stejné úrovní jako v současné době taxametr. Stát však musí mít nad mobilními aplikacemi absolutní kontrolu. Situace je však dosti komplikovaná, protože spadá do rezortu ministerstva dopravy a zároveň ministerstva průmyslu a obchodu.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek se k situaci vyjádřil, že Uber podle něj nenaplňuje všechny požadavky zákona, ale je si vědom velké obliby Uberu ze strany veřejnosti. Proto by se všechny zúčastněné strany měli mít snahu najít kompromis. Vyslovil se také pro možnost nahrazení klasických taxametrů virtuálními aplikacemi.

Mezi dalšími návrhy je nemožnost přijímat cestující „z ulice“. Toto se však v praxi nestává vůbec již teď. Dalším problémem jsou údajně neoznačené vozy. Experti se přiklánění k možnosti označení vozidla pouze snímatelnou nálepkou. 

Současně by se vozů Uber netýkala některá zvýhodnění, které jsou v dnešní době taxislužbám přiznána. Jedná se například o možnost jízdy ve speciálním pruhu nebo parkování na vyhrazených místech.

Airbnb

Mimo Uber se projednávala také situace ohledně Airbnb.  Právě ta totiž podle kritiků stojí za zvýšením cen nemovitostí ve většině pražských oblastí. Pronajímatelé tak údajně jednají protiprávně tím, že nemají živnostenské oprávnění pro poskytování ubytovacích služeb. S tím by se mimo jiné pojily povinnosti vést knihu hostů a platit městu lázeňské a místní poplatky. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *