Skip to main content

Lidé si díky Uber méně volají záchranku, ukázal průzkum

Ekonomové na Kansaské univerzitě dělali průzkum více než 700 městech, ve kterých je v současné době služba Uber k dispozici. Výsledek ukázal, že v těchto městech klesly výjezdy lékařské záchranné služby až o 7 %.  Alternativní přeprava osob tak šetří peníze zdravotnickému systému i jejich lékařské kapacity.

Ke svému průzkumu si vybrali Uber hlavně z důvodu, že se jedná o první a současně stále nejznámější způsob přepravy po celém světě. Současně však ale vyslovili hypotézu, že u ostatních přepravců by byly výsledky velmi podobné.

Z porovnaných dat pak vyplývá, že ve městech, kde je Uber k dispozici, využívají lidé pro cestu do nemocnic často jejich služby. To však neznamená, že by sanitky byly zastaralé nebo nefunkční. Jedná se pouze o to, že lidé v méně závažných případech často sáhnou po jiné přepravě osob. Současně se tím snižují i dojezdové časy sanitek, které vyjíždějí k urgentnějším případům.

Současně také zjistili fakt, že od té doby, co je v městech k dispozici Uber, klesly počty smrtelných dopravních nehod zapříčiněné alkoholem za volantem. Objednání přes mobilní aplikaci je jednoduché, jízdné není drahé, lidé se tak rozhodli upřednostnit zodpovědnost a bezpečí.

Sami autoři ale na konci své studie zmiňují, že se nejedná o 100 % spolehlivý výzkum. Doposud totiž nebyl vytvořen žádný jiný, který by tuto studii potvrdil, nebo vyvrátil. To se však brzy změní, neboť i další vědci začali na toto konto souvislost mezi alternativními taxislužbami a zdravotní péčí sledovat.

Celou studii v anglickém jazyce si můžete přečíst ZDE. 

A co vy? Využili byste (například se zlomenou nohou) raději Uber, nebo dáváte přednost sanitkám?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *