Skip to main content

Protest pražských taxikářů: jaký je průběh a co plánují dále?

Klasičtí taxikáři za sebou mají protest č. 3, ve kterém bojují proti Uber a Taxify. První dny byl protest pozvolný, avšak některým pánům taxikářům došla trpělivost a rozhodli se pro ostřejší protest. Vozy zablokovaly dopravu na pravém břehu Vltavy, kdy taxikáři svým počinem omezili i tramvajovou dopravu. V úterý stejně jako o víkendu se protestovat nechystají.

Klasickým taxikářům vadí zejména to, že Uber řidiči jezdí bez taxíkářské koncesenemají taxametr a vůz není viditelně a čitelně označen svítilnou a nápisem TAXI.

 

Protest den první a druhý

První dva dny protestu všichni taxikáři projížděli spořádaně městem, udržovali rozumnou rychlost, takže si vlastně nikdo ani nevšiml, že se něco děje. Což se nelíbilo tvrdému jádru skupiny. Dle jejich názoru byl nejlepší jeden z minulých protestů, kdy pomalou jízdou blokovali letiště.

Cílem je také sjednocení dalšího jednání. iDNES.cz informoval, že tato radikálnější skupina je tvořena kolem organizace Sdružení českých taxikářů a jeho mluvčího Davida Bednáře. Ten se údajně snažil blokovat dopravu již v pátek, kdy se ostatní taxikáři pohybovali po Praze poklidně.

 

Protest den třetí

Stejně jako ve čtvrtek a pátek vyjelo protestovat okolo pěti set taxikářů. Původně oznámili blokaci Letiště Václava Havla. Nakonec však změnili názor a vyjeli do centra města.  Prozradili, že kolonu chystají udržet až do 18 hodin. Nakonec zamířili do samotného srdce Prahy a kroužili po nábřeží Vltavy mezi Rudolfinem, Žofínem a Národní třídou. Doprava v centru během jejich protestu takřka zkolabovala.

Na dnešní den však vyhlásili volno a klid zbraní. Kvůli nejasnému postoji ve vlastních řadách se dnes chystají svolat interní poradu a osvěžit si své názory a postoje. Nejvíce se taxikářů dotýká to, že všechna média označila protest jako neúspěšný.

Ač se za protestující taxikáře postavilo mnoho pražských dispečinků, například i ten největší AAA Taxi, některým se přeci jen stávkování nelíbí. „Je nepřípustné, aby si protestující taxikáři vzali pro vyjádření svého nesouhlasu jako rukojmí řidiče v Praze, kteří jejich pomalou jízdou musejí trpět,“ říká například Robert Faltýnek, jednatel společnosti Modrý anděl. Důvody, které taxikáře k protestům vedou, jsou však i podle něj legitimní.

K celé situaci se vyjádřil už i Andrej Babiš, který pozval taxikáře k jednání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *