Skip to main content
Taxi v Brně zdraží o 20,– Kč

Novela zákona o silniční dopravě – přinese nové podmínky pro taxi služby?

Vládní novelu zákona o silniční dopravě bude dnes projednávat ve druhém čtení Poslanecká sněmovna. Tato novela představuje snahu o udělení vyšších pravomocí pro kontrolní orgány ohledně taxislužeb. Jedním bodem novely je například možnost orgánů odebrat nespolehlivému taxi řidiči průkaz taxislužby. Novela je také často chápána jako boj se společnostmi jako je Uber a Taxify, avšak jedná se spíše o boj s nepoctivými ridiči taxislužeb.

Tato novela nepojednává tedy přímo o alternativních platformách přepravy osob, avšak mohla by být velice nápomocná v současných i budoucích sporech.

 

Sám Ondřej Krátký, zakladatel Liftago se stal klíčovou osobou v boji proti „klasickým“ a hlavně nečestným taxikářům. Liftago funguje jako platforma pro „klasické“ řidiče taxi, která propojuje cestující a taxikáře, kteří mají veškerá legální oprávnění pro poskytování taxi služeb. V podstatě se jedná o náhradu taxi dispečinku prostřednictvím mobilní aplikace. Liftago v Praze funguje od roku 2013 a postupně se rozšířilo do dalších měst v České republice. O dalších rozdílech se mezi Uber, Taxify a Liftago se dočtěte více ZDE)

Liftago by pozměnilo legislativu tak, aby byla moderní a šla ve stopách zbytku Evropy. Klade si hlavně následující otázky:

  • Je v dnešní době potřeba taxametr?
  • Pokud ne, jak zachovat možnost státu fiskální kontroly a daňové evidence?
  • Lze takto sestavit aplikaci?
  • Musí být aplikace certifikovaná?
  • Jak se stanoví ceny?
  • Jak zachovat taxislužby pro lidi bez aplikací?

Dále se v novele apeluje na to, aby byla možnost ověřovat digitálně, zda ma daný řidič licenci. Dnes vše probíhá v papírové formě a několik dokumentů se tak musí kontrolovat a prověřovat ručně, nikoli elektronicky.

 

Jak dopadne druhé čtění se jistě brzy dozvíme.

A jaký názor na celou věc máte vy? 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *