Skip to main content

Boj o parkovací místo! Kolik času stráví Pražané parkováním?

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik času strávíte tím, že hledáte v centru města parkovací místo? Z nedávného výzkumu totiž vyplynulo, že až 88 % řidičů vlastnící auto má denně problém s parkováním. 

 

Nejobsazenější parkoviště? Večer!

Největší problém zaparkovat mají obyvatelé Prahy večer a to nejen v průběhu pracovního týdne (38 %), ale i o víkendu (35 %). Více než třetina motorizovaných obyvatelů hlavního města (34 %) dokonce vnímá problémy s parkováním v průběhu celého týdne. Obecně je pro Pražany horší zaparkovat v druhé polovině dne (65 %), kdy se mnoho lidí vrací domů z práce.

 

Nedostatek míst netrápí jen centrum

Největší problém však nenastává jen při parkování v samotném centru města. Více než polovina dotázaných dotázovaných považuje za stejně obtížné najít volná místa i u nemocnicí, škol a úřadů i v dalších městských částech.

Právě do centra města ale řidiči Uber nejčastěji zákazníky vozí. Z provozních dat vidíme, že většina jízd se uskutečňuje právě do a z míst, kde jsou významné problémy s parkováním. Klienti často jezdí tam, kde chybí kapacity nebo kde je parkování aut finančně velmi náročné,“ říká Tomáš Peťovský, generální ředitel Uberu pro Česko a Slovensko.

 

Doba hledání místa často zabere více času než cesta

Často navíc nejde jen o několikaminutové zdržení. Více, než čtvrtina oslovených řidičů uvedla, že pravidelně tráví hledáním parkovacího místa více času, než jim zabrala samotná cesta. Aspoň jednou se to stalo 82 procentům řidičů.

Celých 44 procent všech jízd přes aplikaci Uber začíná nebo končí v okrajových částech Prahy. To může znamenat, že čím dál víc lidí využívá alternativních prostředků typu Uber namísto vlastního auta.

Průzkum realizovala na konci dubna společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku 953 obyvatel Prahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *