Skip to main content
Nejvýhodnější povinné ručení si sjednáte online přes porovnávač

Nejvýhodnější povinné ručení si sjednáte online přes porovnávač

Povinné ručení musí mít všechna vozidla, která se pohybují na tuzemských silnicích. Určuje to zákon včetně tučné pokuty při jeho porušení. Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vašeho vozidla se může lišit i v stovkách korun za rok v závislosti na zvolené pojišťovně. Nejpříznivější cenu si přitom vyberete snadno a z domu pomocí online kalkulačky.

Bez povinného ručení nesmíte vyjet na veřejné komunikace. Nejen, že při případné škodě byste museli celou částku zaplatit sami, ale ještě by vám k tomu přibyla pokuta. Ta vám hrozí i v případě, kdy například policie při kontrole zjistí, že povinné ručení nemáte sjednané. V tomto případě jde o přestupek, za nějž vám hrozí 5 až 40 tisíc korun pokuty. Bez povinného ručení (zelené karty) vám na úřadě navíc nepovolí přepis auta. Povinné ručení uzavíráte vždy na dobu jednoho roku.

Co je povinné ručení a proč se uzavírá?

Každé vozidlo, se kterým vyjedete na české silnice, musí mít uzavřené takzvané povinné ručení. Ukládá to zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Stát tak chrání ostatní účastníky provozu před možnými újmami, které jim jako řidič můžete způsobit.

Povinné ručení se přitom nevztahuje na škody na vašem vozidle, k tomu si musíte uzavřít havarijní pojištění. Většinou si ho můžete sjednat spolu s povinným ručením u stejné pojišťovny, nebo zvolit jen dílčí pojištění (jako pojištění skel).

Kde si vyberete nejvýhodnější podmínky na míru?

Nejjednodušší povinné ručení si pořídíte z pohodlí domova – stačí počítač s připojením k internetu. Online kalkulačky povinného ručení vám na základě zadaných údajů spočítají nabídky z více pojišťoven a pomocí jejich srovnání si vyberete nejvhodnější pojištění právě pro vás.

Pozor: Na povinné ručení online poskytují pojišťovny většinou slevy. Těch se ale nedočkáte, pokud si totožné pojištění dojdete uzavřít na pobočku. V některých případech si navíc budete muset novou registraci dokončit sami přes online formuláře, a tak si neušetříte ani práci.

Jak online kalkulačky povinného ručení použít?

Online kalkulačky povinného ručení vás výběrem povinného ručení provedou samy. Jako příklad poslouží tato kalkulačka, která vám na každém řádku nabídne průvodce (přesně zakroužkované údaje na technickém průkaze). Jako modelové auto jsme vybrali nejčastější značku aut Škoda, model Fabia 1.4 TDI Classic.

Vyplníme tedy:

Objem v ccm: 1442
Užití vozidla: Běžný provoz
Výkon motoru v kW: 55
Celková hmotnost v kg: 1016
Rok výroby vozidla: 2003
Výrobce vozidla: Škoda
Model vozidla: Fabia

Modelový pojistník bude běžnou fyzickou osobou, mít 25 let, žít v Praze a bude svobodný. Vy si zadejte svoje pravdivé údaje, jen tak se dostanete k přesným číslům.

V nabídce se zobrazí 21 nabídek od 5 942 korun do 10 159 korun (a některé bez konečné částky, tady je nutné kontaktovat přímo pojišťovnu).

Jak si vybrat povinné ručení, které vás i ochrání

Pro spoustu lidí bývá hlavním faktorem pro rozhodnutí o volbě pojištění jeho cena. Kromě doplňkových služeb (pojištění zavazadel, náhradní vozidlo, asistence, úrazové pojištění řidiče apod.) je ale důležité vybrat si dostatečné pojistné krytí. V naší modelové nabídce je pojistné krytí od 35 do 140 milionů korun (přičemž nejnižší krytí nepatří k nejlevnějšímu pojištění).

V současné době si zpravidla se základním zákonným krytím povinného ručení nevystačíte (35 milionů pro újmy na zdraví i majetku). Je nutné počítat s tím, že se můžete připlést do nehody s novým a drahým autem – a nemusí být jen jedno. V průměru bývá škoda na autě kolem pětatřiceti tisíc, ale u luxusních modelů se může vyšplhat i přes dvě stě tisíc korun.

Mnohem větší částky ale představují náklady spojené s léčením, které jdou do milionů. Proto patří výše pojistného plnění mezi důležité položky, které byste měli při sjednávání povinného ručení zvážit. Pro běžného řidiče doporučují odborníci minimální částku pro pojistné krytí aspoň 50 milionů korun.

Co ovlivňuje konečnou cenu povinného ručení?

Při vybírání povinného ručení mějte na paměti, že konečnou cenu ovlivňuje nejen výše pojistného krytí, ale hlavně:

  • typ auta a síla motoru
  • stáří vozidla
  • věk majitele vozidla (čím nižší, tím je dražší)
  • místo bydliště majitele vozidla (čím větší město, tím dražší)
  • typ pojistníka (podnikající bude mít pojištění většinou dražší než fyzická osoba)
  • hlavní účel používání vozidla (soukromý je levnější než pracovní)
  • počet měsíců bez nehody či využití pojistného krytí (započítávají se jako procentní sleva)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *