Skip to main content

Jak být lepším řidičem: správné přezutí pneumatik dokáže zázraky

U zimních pneumatik jsou zákonem jasně stanovené podmínky pro jejich nazutí. U přezouvání na letní pneu ale žádná přesně vytyčená zákonná povinnost přezutí neexistuje. Mnoho řidičů si však tuto benevolenci v zákoně vykládá po svém. Používání jednoho druhu pneumatik Vám neušetří peníze a nezvýší bezpečnost vás, ani vašich cestujících.

Kdy správně přezout?

Zimní pneumatiky musíte mít podle vyhlášky na autě v období od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo pokud lze předpokládat, že tato situace může během jízdy nastat. Spousta řidičů však argumentuje, že jezdit na letních pneumatikách lze celoročně. S přechodem ročního období by se mělo vždy striktně přecházet i na jiný druh pneumatik.

Proč přezouvat na letní pneumatiky?

Všichni odborníci se shodují, že neexistuje jediný důvod, který by podporoval celoroční jízdu na zimním pneu. Naopak výměna se vyplatí z finančních i bezpečnostních důvodů. Pokud jsou tedy teploty dlouhodobě nad 7 °C, neváhejte a přezouvejte.

Jízdní schopnosti zimních pneumatik v létě jsou logicky mnohem horší. období. S rostoucí teplotou tak ztrácí svoje pozitivní vlastnosti. To má za následek nižší bezpečnost, vyšší spotřebu i zhoršený komfort jízdy. Žádnou z těchto věcí profesionální řidič nepotřebuje. Hlavním důvodem a hnacím motorem by tak měla být vždy bezpečnost.

Pokud však dáváte při rozhodnutí předost spíše ekonomickému hledisku s přáním nějakou tu korunu si ušetřit, podívejme se na peníze. Jízda v létě na zimním pneu výrazně zvyšuje spotřebu paliva, a to až o 10 %, což není úplně zanedbatelné číslo.

Jak správně vybrat?

Nekupujte však zajíce v pytli, pořád je dost času na rozmyšlenou. Pokud uvažujete, že letos letní pneu pořídíte nové, nebojte si říct o radu.  Nebo navštivte webové portály, které se věnují testu a srovnání. Váš pomocník (www.vas-pomocnik.cz) si připravil jedno z největších srovnání pneumatik dostupných na českém trhu pro rok 2018. Hodnotí samozřejmě jízdní vlastnosti, přilnavost za mokra, úsporu pohonných hmot a také cenu v poměru kvality.

Věřte, že správná vybrané pneumatiky dokáží zázraky. Tak šťastnou ruku při výběru a spoustu šťastných kilometrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *