Skip to main content

Co je a jak funguje Uber Taxi v Praze, Brně a České republice

Uber (v běžné řeči také označován jako „Uber Taxi“) je služba pro přepravu cestujících, která využívá moderních technologií (mobilní aplikace) namísto klasického dispečinku. Služba vznikla v San Franciscu, Kalifornii a v současnosti má po celém světe více než 1 miliardu uživatelů.

V mnoha metropolích již Uber téměř kompletně nahradil klasické „taxíky“. Pro cestující přináší zejména tyto výhody:

 • Jednoduchá rezervace – Pro rezervaci stačí pouze stáhnout mobilní aplikaci, která je dostupná zdarma pro Android, iOS (iPhone/iPad) i Windows Phone
 • Odhadovaná cena předem – Orientační cenu vidíte v aplikaci vždy před samotnou rezervací. Nemusíte se tedy bát žádných nepříjemných situací v podobě předraženého jízdného
 • Bezhotovostní platba – Platba za jízdu je vám vždy automaticky stržena z vaší platební karty. Nemusíte tedy řešit hotovost a „spropitné“ pro řidiče
 • Nízké ceny – Cena za jízdu je mnohem nižší než v případě „klasických“ taxi služeb. Například cena z letiště do centra Prahy vyjde zhruba na 300,- Kč, zatímco běžné taxi zhruba 450,- Kč
Objednání jízdy, odhad ceny a účtenka prostřednictvím aplikace Uber
Objednání jízdy, odhad ceny a účtenka prostřednictvím aplikace Uber

Skvělá správa pro Čechy je, že Uber je od roku 2014 dostupný také na území hlavního města Prahy. A po dlouhém čekání je i od února 2017 služba dostupná i v Brně. Další města jako Ostrava, České Budějovice a další velká města zatím na příchod Uberu stále čekají. Více informací o dostupnosti Uberu v České republice a na celém světe naleznete na stránce Uber Města.

Typy vozidel Uber

Zákazník v Praze má z pravidla na výběr ze tří typů vozidel UberPOP (UberX), UberSelect a UberBlack. V Brně je zatím dostupný pouze UberPOP, to je náhodné vozidlo mladší 10ti let, které je řízeno řidičem bez taxikářské koncese, ale samozřejmě disponuje platným řidičským průkazem. Většinou se jedná o řidiče, kteří Uber využívají jako přivýdělek ve svém volném čase. Výhodou je mnohem nižší cena a často i lepší dostupnost (doba příjezdu).

Více komfortu a luxusu slibuje UberSelect. Za cenu o přibližně 30% vyšší získá zákazník lepšího řidiče (dle hodnocení) a kvalitnější automobil střední třídy (Škoda Octavia, Volkswagen Passat, Ford Mondeo).

A to nejlepší nakonec, UberBlack je vždy luxusní limuzína řízena profesionálním řidičem v obleku. Na území Prahy se nejčastěji jedná o vozidla Mercedes-Benz třídy E či třídy S a další prémiové značky jako Audi či BMW. Za vyšší komfort zaplatí zákazník samozřejmě také vyšší cenu, přibližně dvakrát tolik co za UberX/UberPOP.

Více informací o službách UberPOP, UberSelect a UberBlack a rozdílech mezi nimi naleznete na stránce 3 rozdíly mezi UberPOP, UberSelect a UberBlack.

Vůz UberBLACK na Staroměstském náměstí v Praze
Vůz UberBLACK na Staroměstském náměstí v Praze

V okolních státech a zejména v USA se můžete setkat i s dalšími druhy jako UberXL (vozidlo až pro 6 cestujících), UberSelect/UberPlus (vozy vyšší střední třídy) a UberPOOL (sdílení cesty s dalšími cestujícími). V České republice je však dostupný pouze UberPOP a UberBLACK.

Ceník a kalkulace

Uber se od klasických taxi služeb liší i v kalkulaci ceny jízdy, protože účtuje i za každou minutu jízdy. Celková cena je tedy závislá na aktuální dopravní situaci, respektive na době jízdy. Kompletní ceník včetně porovnání s běžnými cenami taxi služeb je níže.

 UberPOPUberSelectUberBlackBěžné taxi
Cena za 1 kilometr9,90,- Kč13,- Kč27,- Kč24,- Kč
Cena za 1 minutu3,- Kč4,50,- Kč6,- Kč0,- Kč
Nástupní sazba25,- Kč30,- Kč40,- Kč40,- Kč
Minimální jízdné55,- Kč60,- Kč150,- Kč-
Z letiště do centra300,- Kč400,- Kč650,- Kč450,- Kč

Vyplatí se tedy využívat zejména služeb UberPOP. UberSelect a UberBlack pouze tehdy, pokud chcete udělat dojem nebo si užít luxusu (například při cestě do restaurace či divadla). Pro kalkulaci a odhad ceny zkuste využít náš Uber online kalkulátor.

JÍZDA ZDARMA A nezapomeňte, pokud jste s Uberem ještě nejeli, zadejte náš promo kód „CZEFREE“ a získejte jízdu zdarma. Kód je platný pro všechny služby (UberPOP, UberSelect i UberBlack).

Uber vs. město Praha a Brno

Pražský magistrát v poslední době veřejně kritizuje společnost Uber kvůli její službě UberPOP, která podle něj nedodržuje platnou legislativu a její řidiči nemají potřebná oprávnění (koncesi, živnostenský list). Uber samozřejmě nemají v oblibě ani ostatní taxi služby. Magistrát proti Uberu zkoušel několikrát zakročit pomocí kontrolních jízd a udělováním pokut řidičům. Uber však vždy stojí za svými řidiči a veškeré sankce uhradil za ně. Navíc magistrátním úředníkům zablokoval přístup do aplikace.

V současné době se Praha zkouší s Uberem spíše dohodnout na tom, aby zlegalizoval činnost a přešel z modelu UberPOP na Uber Taxi, který po řidičích licenci vyžaduje.

Bohužel ani přijetí Uberu v Brně není vřelé ze strany magistrátu a konkurence. V podstatě se jim služba nelíbí ze stejných důvodů jako úředníkům a taxikářům v Praze. Veřejným kritikem podmínek za kterých Uber funguje je také Matěj Hollan ze uskupení Žít Brno. Dají se tedy očekávat podobné kontroly řidičů a udělování pokut, které proběhly v Praze.

Neslyšící (hluchoněmí) řidiči

Věděli jste, že v Praze jezdí Uberem i několik hluchoněmých řidičů? Poznáte je v aplikaci pomocí upozornění, které říká, že se jedná o neslyšícího řidiče. Část z nich jsou však slyšící a volbu pouze omylem uvedli při registraci.

Pokud pro vás ale skutečně přijede neslyšící řidič, nemějte z ničeho obavy. Pouze se ujistěte, že jste do aplikace zadali cílovou adresu. Komunikovat s řidičem můžete prostřednictvím textových zpráv, které si napíšete na svém telefonu a ukážete jej.

Osobně z tohoto máme velkou radost, protože Uber neslyšícím lidem nabízí skvělou práci.

Srovnání Uber vs. konkurence (Liftago, Taxify)

Pokud vás zajímá srovnání Uberu s jeho konkurenty – Liftago a Taxify, podívejte se náš přehled hlavních rozdílů. V přehledu se dozvíte jaké jsou hlavní rozdíly, výhody a nevýhody jednotlivých služeb. Dopodrobna jsme zhodnotili následující oblasti:

 1. Aplikace a objednání jízdy
 2. Ceník a platba
 3. Řidiče
 4. Vozidla a dostupnost
 5. Zákaznickou podporu

Článek naleznete zde: Velké srovnání: Uber vs. Liftago vs. Taxify. Budeme rádi za vaše názory a doplnění.

Komentářů: 11

 1. Obcane plat ! Nekdo to zaplatit musi! … kdyz meli monopol teleoperatori, platili obcan jako mourovaty, jen se uvolnil trh, najednou slo i levnejsi volani a prenos dat … (mj. nedavno pan Babis hrimal, jaky maji oni na ministerstvu tarif – já se ptal – i kdybych měl 200 telefonu, tak mi takovy nedaji). Taxikari predevsim v Praze by dodnes jezdili za zlodejskych 600, 700, 800 a vice napr. na letiste, kdyby se opět na trhu neobjevily jine subjekty a regulace (nynejsich 400). Uber neni z vicera duvodu regulerni konkurence, ale doufam, ze to je jen zacatek konce zlodeju v autech. Ano, kazda prace ma byt ohodnocena, ovsem taxikari v Praze dlouhe roky minimalne prekracovali hranice realneho ohodnoceni sve profese. Dave.

 2. Podle me je to padadni sluzba pro lidi, ktera bezvadne funguje v mnoha mestech… ja ji vyuzil napriklad v Sao Paulu, kde se vlastne bez portugalstiny neobejdete. Uber problem s komumunikaci odstrani.
  UBER zvysuje kvalitu zivota beznym lidem a nejsem si jisty zda magistrat se snazi o totez.

 3. No jo, ale ty hajzli z magistrátu podporují stejní
  hajzlové z ministerstev, kteří taky berou.
  Je to začarovanej kruh.

 4. Ti hajzlové z magistrátu jsou podle mého názoru uplaceni běžnými taxikářskými společnostmi , jinak by s něma už dávno zatočili . Přece si sami nevypustí rybník .

  1. Už nejsou 90-tá léta…je dnes téměř nemožné někoho uplatit ve státní správě!

   Co kdyby sis připustil, že je přeci jen jednání především řidičů jezdících pro Uber, nelegální…

   1. A v cem je nelegalni tytaxisluzbo:)) ze misto 7OO jezdi lide na letiste za 25O ? uber je predevsim pro bezne lidi, a ne pro namasirovani kapsy taxikare :))

    1. nelegalni uz je v tom ze neodvadeji dane!!! ridic neprofesional nemusi mit profesni skoleni, zdravotni prohlidku, a mohl bych pokracovat…..proto toto podnikani neni legalni a je protizakonne!!!! je to normalni TAXI sluzba a nedej buh ze by pro me prijel ozralej clovek ktery semnou bude bourat…co si na takovym ridici vezmu???? kdezto taxisluzba musi byt pojistena!!! je toho vic co by se naslo…!!!! a kdo si chce vozit prdel a je linej jezdit po Praze MHD at si priplati! Divim se ze UBER uz neni zakazana! a ceny koukal jsem na cenik zase tak vyhodny to neni kdyz objednam Black a prijedou mi vyssi stredni tridou autem platim vic jak taxi 😀

    2. kecy uz davno se neplati 700kc ale pevna taxa pro letistni taxi je 400kc do centra a to ani taxikar nedostane pac si to objednava u okenka v hale letiste a prijede pripraveny taxikar ktery odveze zakaznika a UBER 350kc do centra tak nevidim velky rozdil a nevim jak zrucny amater prijede aby me nevyklopil na prvni krizovatce pac nema zrdavotni prohlidku co musi mit profesional!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *